Mi-au fost intocmite două procese-verbale pentru contraventii pe care nu le-am savarsit

17 februarie 2020 503

Am fost oprit de către agenții de patrulare în timp ce conduceam mașina tatălui. Verificând in baza de date, aceștia au constatat că aceasta mașina a fost implicata in comiterea a doua încălcări a limitei de viteza inregistrate de camere. Procesele-verbale nu au fost întocmite și respectiv amenzile nu au fost achitate. Ei au întocmit procesele-verbale pe numele și permisul meu, dar atunci cand au fost săvârșite încălcările, nu aveam permis și nu eram eu la volan. Încălcările sunt din aprilie 2019, dar eu permisul l-am primit in iulie 2019. La fel, articolul prevede și aplicarea punctelor de penalizare, însă ei nu au făcut asta. Ce sa fac acum? Ce urmari pot avea aceste procese-verbale?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs aveți 15 zile lucrătoare la dispoziție din data întocmirii procesului verbal pentru a contesta în judecată aceste procese verbale pe motivele sus-enunțate în care veți indica circumstanțele de fapt și de drept solicitând anularea proceselor verbale și încetarea procesului contravențional.

În caz de necesitate, vă puteți adresa pentru a... mai detaliat vă ajuta cu întocmirea acestor contestații.

18 februarie 2020