Mi-au fost retinuti 500 de lei din ultimul salariu

15 iunie 2021 26

Buna ziua. Acum o luna in urma am scris cerere de eliberare din functie, chiar daca nu eram angajat oficial. In cerere am indicar ca vreau sa fiu eliberat de pe data XXX… Raspunul angajatorului a fost ca trebuie sa lucrez inca 2 saptamani pana vor gasi alta persoana In locul meu. Eu nu am fost de acord cu aceasta conditie. Acum, peste aproximativ o luna, mi s-a spus ca din salariu imi retin 500 lei. Ce pot sa fac in acest caz?

Jurist comments 1

Serghei Goriță
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alex.
Potrivit Articolul 85 al Codului Muncii,
Articolul 85. Demisia

(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua... mai detaliat imediat următoare zilei în care a fost înregistrată cererea.

Însă în cazul tău ai menționat că nu erai angajat oficial, deci nu era semnat nici un contract individual de muncă. Așa ca aceste condiții de exonereaza de faptul ca ai demisionat încălcând termenul însă exonereaza si pe angajator cu privire la salariu acordat.

16 iunie 2021