Mi-au pus interdictia de a parasi tara

31 iulie 2017 138

Executorul judecatoresc mi-a pus interdictie de a parasi tara din motivul neachitarii unei datorii.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Întrebarea care e?

Executorul judecătoresc a aplicat măsura respectivă în calitate de modalitate de asigurare a executării actului decizional în procedura de executare, ceea ce este perfect legal.

Succese!

31 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Potrivit Hotărârii Curţii Constituţionale a RM din 10 mai 2017, a fost declarat neconstituţional textul din Codul de executare care acordă dreptul instanţei de judecată de a aplica debitorului, în cadrul procedurii de executare silită, interdicţia privind eliberarea actelor de identitate, documentelor de stare civilă, precum şi a permiselor de... mai detaliat conducere.

Astfel, Dacă aveți vreo datorie la stat, autoritățile nu pot interzice plecarea din țară, eliberarea actelor de stare civilă, a bulentinelor de identitate, a pașapoartelor și a permiselor de conducere.

31 iulie 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Într-adevăr, la 10.05.2017, a fost adoptată o Hotărâre a Curții Constituționale prin care s-a declarat neconstituțională interdicția eliberării permiselor de conducere, a actelor de identitate și a actelor de stare civilă (art. 22 alin.(1) lit.v.) din Codul de Executare al Republicii Moldova), dar nicidecum nu s-a declarat neconstituționalitatea art. 64... mai detaliat din Codul de Executare (aplicarea măsurii interdicției de a părăsi țara).

Sunt două lucruri diferite!

Anularea unei asemenea măsuri ar fi o modificare prea drastică a legislației și ar crea inconveniente considerabile în aplicarea ei !

Succese!

31 iulie 2017