Mi-au zis ca trebue sa mai lucrez inca 12 zile pentru concedialele primite

31 mai 2017 51

Lucrez de 6 luni si mi-au acordat concediu. Am primit concedialele. In timpul concediului mi-am gasit un lucru mai avantajos, am depus cerere de eliberare si mi-au zis ca trebue sa mai lucrez inca 12 zile pentru concedialele primite.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

.

31 mai 2017
Cristian Șchiopu
  • Student

Ivan,

Conform articolului 85, alineat (3) din Codul Muncii în cazul în care vă declarați demisia, aveți dreptul de a înceta lucrul doar după 14 zile după ce ați depus în scris cererea de demisie la angajator, cu anumite excepții.

Excepțiile când termenul de încetare a lucrului pe motiv de demisie poate... mai detaliat fi diferit de 14 zile sunt prevăzute în art. 85 din prezenta lege: http://lex.justice.md/md/326757/

31 mai 2017