Mi s-a deschis un dosar penal pe nedrept. Ce sa fac?

18 iunie 2017 152

Am fost fondator de interprindere cu activitatea comert. cumparam marfa de la o persoana adica SRL. colaborarea noastra a durat vreo 3 ani. acuma interprinderea nu activeaza, dar nu asta e problema: ea a dat in judecata in baza unei recipise care are o provenienta dubioasa si nici nu este semnata ca am imprumutat 40 mii lei sub 10 procente lunar ca la data de 1.01.2015 si continutul e cam nu de inteles. in prima instanta am cistigat procesul. Ea a dat dosarul la curtea de apel unde a spus ca prima instanta nu a inteles, ca eu chipurile banii cutare ii sunt datoare insa eu am toate facturile la mina si toate au cec fiscal si in timpul colaborarii noastre ea sustine ca mi-a dat sistematic marfa pe datorie, care nu a fost achitata. in luna aprilie am mers la inspectorat de politie, facind drum pina la ea in raion, unde am depus o lamurire, si am fost telefonata de anchetator ca sa vin miercuri ca pe numele meu este deschis dosar penal pentru escrocherie. Spuneti-mi ce sa fac, ca avocat nu am, pentru ca am considerat ca dreptatea e de partea mea.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Sunt necesare mai multe detalii legate de acest tip de dosar! Totodata v-as sugera pentru ca aveti cunostinta de cauza sa asteptati efectuarea tuturor actiunilor de urmarire penala , poate acestea au ca scop doar intimidarea dstra !
Mai mult ca atit in cazul in care dosarul civil inca este in... mai detaliat faza de examinare la apel puteti motiva la organul de urmarire penala ca exista o actiune civila si ca nu exista componenta de infractiune !
Daca aveti dorinta ma puteti telefona pentru a explica detaliile (069757546) ori comentati mai jos !
Succese

18 iunie 2017

Cu parere de rau nu prea am inteles ce sa fac nu cunosc termenii juridici,si cu parere de rau tel DVS nu ete disponibil

18 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dna Oxana, apelati la serviciile unui avocat competent. In scris, pe scurt, nu este posibila o consiliere juridica eficienta si adecvata. Dvs oricum o sa trebuiasca sa aveti un avocat in cauza penala. Nu faceti careva declaratii la politie decit dupa consultarea materialelor de catre un avocat. Daca nu va... mai detaliat permiteti un avocat, solicitati de la ofiter desemnarea unui avocat gratuit din partea statului.

18 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

D-na Oxana ...sunt plecat peste hotare..voi fi in tara miercuri!

18 iunie 2017