Mi s-a intocmit un proces-verbal

20 august 2018 350

Buna ziua. Am fost oprit de agentii de patrulare, mi s-a spus sa suflu in etilotest, fara sa mi se ofere un certificat de metrologie. Etilotestul a aratat alcoolemie de 0,31, la care am fost mirat. Mi s-a intocmit un proces-verbal, pe care l-am semnat, dar copie nu mi s-a eliberat. Am mers apoi la spital, am facut testul din nou si mi s-a descoperit o doza foarte mica de alcool in sange. Ce pot sa fac acum?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sigur, ar fi temeinic de a contesta procesul verbal și solicita anularea acestuia cît și a deciziei de sancționare dacă cele declarate se adeveresc coreapunzător.

20 august 2018