Mi s-a spart adresa de email

29 iulie 2017 60

Recent mi s-a spart adresa de email si facebook cu tot cu messenger. De aici nu a fost mult sa primesc amenintari si prelucrare poze si filmulete. Stiu cine este persoana care mi-a spart acest cont, exista dovezi si martori la care au trimis poze si filmulete. Cum pot face ca aceasta persoana sa o chem in instanta si sa plateasca pt. ceea ce a facut? Mentionez, stiu foarte clar cine este persoana vinovata.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Sesizați organul de urmărire penală prin intermediul depunerii unei plângeri la Inspectoratul Teritorial de Poliție în baza prevederilor art. 262 din Codul de Procedură Penală al Republicii Moldova!

Fapta ar putea fi calificată în baza art. 259 din Codul Penal al Republicii Moldova.

Suplimentar, ați putea depune și o cerere... mai detaliat de chemare în judecată în ordine de procedură civilă pe temei de lezare de onoare, demnitate și reputație profesională!

Succese!

29 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pentru a simplifica procedura, urmați pașii colegului de mai sus doar că odată cu transmiterea rechizitoriului în judecată de către organul de drept în cazul în care va exista un bănuit puteți concomitent în același dosar să înaintați și acțiunea civilă .

29 iulie 2017