Mi sa refuzat eliberarea pasaportului biometric

21 aprilie 2017 257

In decembrie 2015 am depus actele pentru pasaport, peste o luna a venit refuz de la CRIS "Registru" precum ca temporar se refuza eliberarea pasaportului in temeiul ca informatia a fost furnizata de Sectia de informatie cu caracter penal. Adica in 2003 neatingind majoratul am facut o infractiune si mi-au deschis dosar penal. La refuz mi-au spus ca trebuie ordonanta procurorului de incetare penala. La arhiva, judecatorie nu gasesc nimic pe numele meu de atita timp! In refuz mi se cere certificat ca nu sunt aplicate masuri preventive in privinta mea. Cum pot rezolva aceasta problema?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Mahail, daca este necesara ordonanta procurorului atunci nu o cautati in judecata. In unele situatii dosarele penale nu ajung la judecata, ci se claseaza inceteaza/ claseaza la examinare in fata procurorului. Mergeti la procuratura de sector unde a fost examinat dosarul Dvs. si solicitati informatia. Puteti incerca sa obtineti... mai detaliat cazier judiciar care sa confirme ca nu aveti antecedente penale, dar exista probabilitatea ca si acolo informatia nu a fost actualizata.

25 aprilie 2017