Mi se poate da in contul alimentelor partea de casa a sotului?

20 ianuarie 2023 98

Buna ziua. Fostul sot nu a platit pensia alimentara din 2013 pana in prezent. Este posibil ca partea lui de casa sa fie data in contul acestor datorii? Pe casa mentionata sunt aplicate mai multe sechestre: pentru datoria la plata pensiei alimentare, dar si pentru mai multe amenzi care i-au fost aplicate pentru violenta in familie.
Dar mai este o problema cu casa: in urma mai multor tranzactii cu terenul (unele nu au fost formalizate in registrul cadastral), o parte din imobilul nostru apartine formal vecinilor, iar noua ne apartine (in cadastru) o parte din imobilul lor. Vreau sa stiu daca se poate sa mi se dea cota-parte a sotului in contul pensiei alimentare fara a imparti cu vecinii, ca fiecare sa aiba in proprietate numai imobilul sau. Este posibil?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua d-na. Ludmila. Este posibil să preluați cota-parte din bunul imobil în contul datoriei. Trebuie să determinați cotele-părți ideale din bunul imobil pentru ca cota parte a debitorului (fostul soț) să fie scoasă la licitație, iar dacă nu se vinde la licitație, executorul judecătoresc o transmite în contul datoriilor.

23 ianuarie 2023