Mi se prezinta facturi din condominiumul de blocuri in care detin doar un spatiu de parcare

10 iunie 2019 54

Buna ziua. Detin din 2000 un apartament intr-un bloc de locuit, dar am in proprietate si un spatiu de parcare subterana in blocul vecin. Apartamentul unde locuiesc si parcarea se afla in blocuri diferite, care au fiecare asociatii de locatari separate. Pana nu demult (2018) achitam o suma nu foarte mare pentru intretinerea spatiului de parcare (electricitate, curatenie, paza, etc). De ceva timp mi se cere sa platesc si niste servicii suplimentare, gen reparatia apeductelor din bloc, apa pentru gazon etc., invocandu-se faptul ca, fiind proprietar al spatiului de parcare, devin in mod automat si membru al condominiumului si trebuie sa contribui la cheltuielile comune.
Nimeni nu m-a contactat vreo data sa ma informeze despre deciziile in cauza, sa ma invite la adunarile generale, sau altele de genul.
Este legala solicitarea de a achita pentru servicii de care nu ma folosesc, neavand spatiu locativ in blocul respectiv?
Ce solutii exista pentru mine in situatia data?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Angela,
Vedeți mai jos link-ul de acces la Legea condiminiului în fondul locativ Nr. 913 din 30.03.2000 condominiului în fondul locativ.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

13 iunie 2019