Mi se va socoti vechime de munca anul in care lucrez cu achitarea fondului de pensii, impozitului pe venit, asigurarii medicale, cotizatiei sindicate dar nu am incheiat un contract individual de munca?

24 aprilie 2020 23

Anul acesta am demisionat de la un loc de munca si m-am angajat la altul, ambele posturi fiind in domeniul educational, sunt profesoara. Nu am incheiat un contract de munca, doar am depus cererea de angajare. Cand am intrebat cand o sa semnez contractul de munca, administratia mi-a raspuns ca in baza cererii de angajare. Din salariu mi se opresc toate contributiile catre stat si salariul il primesc pe card bancar. Intrebarea este daca acest an mi se va socoti ca vechime de munca si va fi inscris in carnetul de munca (fie el si online). Multumesc anticipat. O zi buna sa aveti.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua C,

Este o incalcare grava a legislatiei muncii. Contractul de munca trebui obligatoriu semnat de parti. La fel, angajatorul emite ordinul de angajare care este obligatoriu adus la cunostinta salariatului.

Va sfatui sa verificati la CNAM si CNAS daca au fost facute achitari de fostul si actualul angajator. Exista... mai detaliat probabilitatea ca banii ratinuti din salariul Dvs au ajuns in buzunar la cineva.

25 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Apelati la Legal Audit - www.legalaudit.md

25 aprilie 2020