Micsorarea pensiei alimentare

6 decembrie 2018 99

Va rog să-mi spuneți de ce acte am nevoie pentru a micșora pensia alimentara pentru copilul din prima căsătorie? Menționez ca lucrez peste hotare și am acum o alta familie și nu îmi ajung bani pentru tot - am doar un salariu, plătesc întreținere, chirie și avem și un bebeluș de 5 luni și cheltuiala ii mare. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Certificat de nastere al copilului (al doilea).
Certificat de salariu.
Bonuri lunare de plata a utilităților (energie electrică, apă, etc.) , si , daca aveti, bonuri privind alte cheltuieli (medicamente, imbracaminte si alte necesitati pentru copil)
Certificat salariu sotie actuala, sau certificat privind aflarea in concediu, sau privind... mai detaliat statutul de somer al acesteia.
Hotărârea instanței privind stabilirea pensiei de întreținere pt primul copil.

6 decembrie 2018
Viorel Miron

Va rog să-mi spuneți dacă al doilea copil ii cetățean roman cum procedez? Actuala soție este din România

7 decembrie 2018