Minor in varsta de 17 ani poate părăsi domiciliul?

29 iunie 2019 205

Buna ziua. As dori sa va adresez o întrebare. O minora in vârsta de aproape 17 ani poate părăsi domiciliul de acasă și sa se mute la iubitul ei fără acordul părinților? Ce se poate întâmpla dacă părinții fetei depun plângere la poliție? O pot lua cu forța de la domiciliul prietenului ei?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dra Andreea,
Potrivit prevederilor Codului familiei începînd cu vârsta de 14 ani minorul este în drept să-și aleagă domiciliul său de sine stătător. Totodată, domiciliul minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani se prezumă a fi domiciliul părintelui la îngrijirea căruia se află.

Părinții minorei respective riscă ulterior... mai detaliat să fie atrași singuri la răspundere penală în cazul unui denunț sau plîngeri false depusă/făcută organelor de drept.

Succes.

1 iulie 2019