Mita pentru permis auto

17 august 2017 80

Buna ziua! Am o întrebare: o persoana o păcălit-o pe soție să-i dea 350 € pentru a obtine permisul auto. El mai vroia niște bani, dar soția i-a cerut banii înapoi si nu-i poate scoate, zice ca miine si tot așa o amina de la o zi la alta. Care sunt procedurile legale pentru a fi denunțat si tras la răspundere?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Mihai,

Pentru binele dvs, eu cred că nu ar trebui să mergeți pe o drum legal atâta timp cât însăși dvs a-ți propus mită...astfel, fiind pasibili de tras la răspundere penală.

17 august 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara !

Ati putea sesiza Centrul National Anticoruptie!

Pentru coruperea activa (fapta de dare a banilor) ati putea fi liberat de raspundere in conditiile alin. 4 art.325 Cod penal (daca se va demonstra ca banii au fost extorcati (adica, simplu vorbind - constrans) sau daca va veti autodenunta).

Cu... mai detaliat respect

18 august 2017