Modalitatea de constatare a depasirii vitezei in traficul rutier

20 aprilie 2019 51

Buna ziua! In cazul in care am fost oprit de agentii de patrulare, sub pretextul.depasirii vitezei, constatata cu aparatul ISKRA dintr-o masina ce se afla in miscare pe contrasens, cum pot contesta procesul-verbal intocmit? Care este procedura corecta de monitorizare a vitezei participantilor la trafic?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform pct. 7.4, Ordinul Ministerului Economiei nr. 54 din 10 aprilie 2013:

7.4 Efectuarea măsurărilor în regim de mişcare (autovehicolul de patrulare se mişcă).

7.4.1 Efectuarea măsurărilor în regim de mişcare cînd obiectul supus măsurării se mişcă în sens opus sau se deplasează în aceeaşi direcţie cu autovehicolul de patrulare se va... mai detaliat efectua în modul următor:

7.4.1.1 Pentru “ИСКРА-ВИДЕО” şi “ИСКРА-1”:

În timpul efectuării măsurărilor din mişcare se efectuează măsurarea atît a vitezei obiectului, cît şi a vitezei proprii conform semnalelor reflectate. În acest regim este necesar de a respecta următoarele cerinţe:

- măsurarea vitezei obiectului este posibilă odată cu viteza proprie de mişcare a patrulei care va fi nu mai mică decît 30 km/oră.

- măsurarea vitezei obiectului care se mişcă în direcţia mişcării maşinii de patrulare este posibilă, dacă diferenţa dintre viteza patrulei şi a obiectului nu va fi mai mică decît 4 km/oră.

- mişcarea patrulei urmează a fi uniformă (măsurarea maximă permisă a mişcării proprii +- 6 km/oră pe secundă).

Mai multe detalii găsiţi în link-ul de mai jos (primul document „pml_9-01.2013_2.pdf”):

http://politia.md/ro/advanced-page-type/acte-normative

Servus

22 aprilie 2019