Modificare in apartament fara autorizatie

3 ianuarie 2019 3074

Buna ziua. Cu 14 ani in urma s-au facut modificari fara autorizatie in aparatment. si anume s-a demolat peretele despartitor dintre bucatarie si salon, care nu este unul de baza. Acum am dori sa legalizam toate aceste modificari. Imi spuneti va rog, daca este posibila solutionarea acestei probleme si cum? La cine trebuie de adresat? Mersi foarte mult!

Jurist comments 11

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Nu trebuia sa aveti autorizatie pentru aceasat lucrare, respectiv, nu trebuie sa o "legalizati", pentru ca este legala.
Daca aveti nevoie sa modificati planul geometric, trebuie sa va adresati la oficiul Cadastral teritorial, ei presteaza astfel de servicii.

3 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Olga,

De fapt, ar fi cazul să vă adresați la o companie care prestează servicii în acest domeniu pentru a consulta un specialist în construcții care, s-ar putea să vă spună că o autorizație de construcție totuși era necesară.
De menționat, că prin demolarea unui perete inderior, se aduce atingere... mai detaliat bunului imobil și ipotetic poate fi afectată structura de rezistență, aspecte despre care vă poate comunica doar un specialist autorizat în domeniu.

În cazul unei eventuale vânzări a bunului imobil ați putea avea probleme dat fiind faptul că bunul are vicii de natură juridică și anume din cauza lucrărilor de replanificare neautorizate în lipsa unei schițe întărite.

Mai întâi vă adresați la persoane care au experiență în domeniul construcțiilor în special a unor asemenea lucrări, după care mergeți la Primărie și la Oficiul Cadastral.

3 ianuarie 2019

Care act juridic confirma ca nu este necesara o autorizatie pentru astfel de lucrari? Mersi mult!

4 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua

Atrageți atenția la articolul 14 al Legii nr 163/2010 privind autorizarea executării lucrărilor de construcție și vedeți dacă cazul dvs se încadrează în una din aceste situații:
Articolul 14. Lucrările de construcţie care se pot
... mai detaliat executa fără certificat de urbanism
pentru proiectare şi fără autorizaţie
de construire
(1) Se pot executa fără certificat de urbanism pentru proiectare şi fără autorizaţie de construire lucrările care nu modifică structura de rezistenţă, aspectul exterior, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor şi ale instalaţiilor aferente. Din categoria acestor lucrări fac parte:
a) reparaţii pentru împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, dacă  nu se modifică forma acestora;
b) înlocuiri şi reparaţii ale pardoselelor, pieselor de tîmplărie interioare  şi exterioare, dacă se  păstrează forma şi dimensiunile golurilor;
c) lucrări de finisări interioare;
d) lucrări de finisări exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi soluţiile cromatice;
e) înlocuiri sau reparaţii  ale sobelor, instalaţiilor, sistemelor, echipamentului şi utilajului  tehnico-sanitar din interiorul clădirilor;
f) înlocuiri sau reparaţii la branşamente exterioare, aferente construcţiilor, în limitele proprietăţii;
g) reparaţii curente ale căilor de comunicaţii, accese de transport, parcări, trotuare şi scări;
h) lucrări de întreţinere, reparaţii curente ale infra­structurii căilor de comunicaţii, cu menţinerea traseelor, funcţiunilor, suprafeţelor şi volumetriei;
i) lucrări funerare subterane şi supraterane în cimitire;
j) instalarea mobilierului urban;
k) amenajarea terenului aferent construcţiei existente;
l) construcţii auxiliare, anexe cu suprafaţa construită de pînă la 15 m2 la casele de locuit particulare, amplasate pe terenuri private.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), în cazul intervenţiilor la monumentele de istorie, artă şi arhitectură înscrise în Registrul monumentelor Republicii Moldova ocrotite de stat, categoriile de lucrări descrise la lit. a), b), d), e), k) şi l) se vor executa în baza certificatelor de urbanism pentru proiectare şi a autorizaţiilor de construire, iar categoriile de lucrări descrise la lit. c), f), g), h), i) şi j) se vor executa în baza avizului prealabil pozitiv al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării.

http://lex.justice.md/md/335823/

4 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

vedeti aceasta Hotarare de Guvern - http://lex.justice.md/md/296196/
21. Fac excepţie de la prevederile pct.20 şi nu se verifică lucrările de reparaţii la părţile nestructurale sau finisajele construcţiilor de orice categorie de importanţă (pardoseli, compartimentări, finisaje, protecţii antiacide, hidroizolaţii,trotuare, alei, platforme, drumuri etc.) cu condiţia ca acestea să nu modifice, să nu... mai detaliat înrăutăţească starea construcţiilor şi să nu afecteze rezistenţa şi stabilitatea acestora (spargeri sau intervenţii la scheletul de rezistenţă, suprasarcini pe planşee etc.).

De asemenea, art. 14 alin. (1) lit. c) din Legea privind autorizarea lucrarilor de constructie:
Se pot executa fără certificat de urbanism pentru proiectare şi fără autorizaţie de construire lucrările care nu modifică structura de rezistenţă, aspectul exterior, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor şi ale instalaţiilor aferente.
c) lucrări de finisări interioare

4 ianuarie 2019
Cristian Papanaga
  • Avocat

1. Alin. 6 al art. 57 din Legea cu privire la locuințe din 2015 prevede: Se interzice efectuarea expertizelor tehnice în privinţa intervenţiilor neautorizate în structura clădirilor şi legalizarea acestor intervenţii.
2. Tot în legea citată sunt exhaustiv prevăzute cazurile în care sunt interzise lucrările de reconstrucție, printre care este și cazul... mai detaliat în care se afectează structura de rezistență a blocului ( alin. 1 art. 55, vedeți Legea citată, cap. X, art. 53- 57 http://www.legis.md/cautare/rezultate/105803# ).
Pentru alte cazuri se obține certificatul de urbanism şi autorizaţia de construire ( ar fi cazul demolării peretelui dintre bucătărie și salon dacă într-adevăr nu afectează rezistența).
3. La întrebările dacă este afectată rezistența blocului sau stabilitatea acestuia, ce intră sub incidența lucrărilor de finisări interioare și alte aspecte tehnice vă pot răspunde specialiștii autorizați în domeniu. Aspecte reglementate de H. G. nr. 361 din 25.06.1996 cu privire la asigurarea calităţii construcţiilor, H.G. 360 din 25.06.1996 cu privire la controlul de stat al calităţii în construcţii, Legea nr. 721-XIII din 02.02.1996 privind calitatea în construcţii, Legea nr. 163 din 09.07.2010 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie, Legea cu privire la locuințe.
4. Dacă reieșind din răspunsul primit de la experți ar rezulta că nu ați încălcat prevederile legale în momentul în care ați demolat peretele, aceasta nu înseamnă că nu trebuie să țineți cont de prevederile Legii cu privire la locuințe în vigoare, în partea în care care reglementează reconstrucția încăperilor, doarece scopul urmărit este de a preveni un risc viitor.

4 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Având in vedere ca lucrarile au fost efectuate cu 14 ani în urmă, prevederile Legii din 2015 nu sunt aplicabile.
***
Dna Olga, daca peretele era sau nu perete de rezistență, puteti afla si din planul geometric al apartamentului, sau planul blocului. Peretii de rezistență sunt indicati diferit (mai pronuntat).
De obicei, peretii... mai detaliat interiori dintre camere in apartamente, nu sunt pereți de rezistență.
***
În al doilea rând, pentru a nu face expozitie de pareri juridice la intrebarea Dvs, ar fi bine sa ne spuneti ce scop urmariti, pentru ce anume va trebuie acea "legalizare"?

4 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Chiar dacă lucrările au fost executate 14 ani în urmă pentru legalizarea lucrărilor date urmează a fi respectate prevederile legale actuale.
Apropo, nu are absolut nicio relevanță care este scopul acestei legalizări.

4 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca legea veche nu prevedea obligatia de a legaliza/autoriza anumite lucrari (pre- sau post- factum), si daca acele lucrari au fost executate sub legea veche,
cerinta din legea noua NU se extinde retroactiv.
De aceea, chiar daca in Legea cu privire la locuinte ddin 2015 s-au introdus cerinte noi, aceasta nu obliga... mai detaliat persoanele sa se conformeze noilor reguli pentru acțiuni din trecut.

//cu atat mai mult ca Legea cu privire la locuinte se refera la structurile de rezistenta, ceea ce nu este aplicabil la caz.//

***
Scopul este cel mai relevant.
Or, daca se urmareste replanificarea geometrică - serviciul respectiv se prestează, dupa cum am scris initial, de catre Cadastru.
Daca sunt alte motive - posibil solutia sa fie NEintreprinderea uor actiuni.
***
Asa ori altfel, consider ca trebuie sa va conduceti, in principal, de prevederile Hotărârii Guvernului, indicate mai sus in comentariul meu și al dlui Cristian.

Succes!

4 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dl Potîrniche, prin sintagma „a legaliza” o construcție neautorizată presupune perfectarea actelor ca acestea(actele de proprietate și toate anexele și shița bunului) să fie în corespundere cu legislația în vigoare de acum înainte, iar sintagma „a autoriza” este definită de Legea 163/2010 privind autorizarea lucrărilor de construcție. De altfel, este... mai detaliat o lege intrată în vigoare după ce au fost executate lucrările și totuși colegul Dvs Dl Papanaga face trimitere la această lege.

Întrebarea adresată se referă la „Acum am dori sa legalizam toate aceste modificari. [.....] daca este posibila solutionarea acestei probleme si cum?” ceea ce indică direct asupra scopului de a aduce în corespundere cu legislația în vigoare la moment a unor lucrări de construcție executate anterior neautorizat.
În general așa numita procedură de „legalizare” a unor lucrări de construcție executate neautorizat nu este expres reglementată de lege.
Simpla contractare a serviciilor oferite de Oficiul cadastral al ASP nu înlătură viciile materiale și juridice ale bunului îndeosebi, în cazul eventualei înstrăinări ale acestuia, deși la Oficiul cadastral al ASP va fi necesar să vă adresați pentru efectuarea măsurărilor și întocmirea unei noi schițe.

După cum am recomandat anterior, mergeți la o simplă consultație la autoritatea publică locală Primăria mun. Chișinău (intrarea din partea str. V. Pîrcălab), persoana responsabilă o să vă comunice lista de acte necesare precum și care este procedura la moment. După cum am menționat o asemenea procedură nu este expres reglementată de lege și un răspuns clar la aceasta nu veți afla decât dacă mergeți la Primărie la o consultație.

Toate bune!

4 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dna Olga, pentru claritate si in concluzia celor scrise de mine mai sus, mentionez ca:

1. Potrivit art. 764 Cod Civil, vicii de natură juridică se consideră DOAR- drepturile altei persoane asupra acelui bun, sau un drept inexistent.
Respectiv, faptul ca exista acea despărțitură, CHIAR SI NEAUTORIZATĂ - nu constituie viciu de... mai detaliat natură juridică a apartamentului!

2. La caz, apartamentul Dvs nu poate fi considerat ca are nici vici materiale (art. 763 Cod Civil). Pentru că, caracteristicile acestuia, cu acea planificare actuala, vor fi observate de catre un eventual cumpărător, si vor fi evidentiate in acel plan geometric nou, pe care v-am îndrumat să-l obțineți.

3. Așadar, nici măcar un eventual scop de a vinde apartamentul, nu necesită "legalizarea" acelei despărțituri.

4. La Primărie nu puteti fi ajutată în sensul legalizarii, din simplul motiv că NU ESTE POSIBIL legalizarea post factum a unei constructii neautorizate.

4. Dar Dvs, dupa cum am scris mai sus, in temeiul art. 21 din Hotărârea Guvernului nr. 361 din 1996, nu trebuia sa aveti o autorizație pentru acea lucrare, ceea ce inseamna ca ea este legala, si nu trebuie sa intreprindeti nimic.
Chiar daca aveati nevoie de autorizatie (ceea ce cred ca nu este aplicabil la cazul Dvs) - oricum nu puteti "legaliza" asta acum, dupa ce deja s-a dărâmat peretele, mai ales printr-o "simpla" consultatie la Primărie.
--
In Hotărârea Guvernului, la pct. 21, relevant este cuvântul "compartimentări" și "care nu afectează structura de rezistență".

5. Faceti un plan geometric actualizat, solicitati serviciile specialistului cadastral pentru asta.
Acel plan va fi suficient.

6. Chiar și fara un plan geometric actualizat, interventia este legala, cu conditia ca aveti certitudinea ca nu era un perete de rezistență. Daca aveti dubii, ar trebui sa urmati sfaturile dlui. Cristian scrise mai sus, in ceea ce priveste consultarea unui specialist.
Cu toate ca, sunt de parerea ca in aceasta situatie ar fi mai potrivita ne- întreprinderea unor actiuni care ar expune terților acea despărțitură făcută cu 14 ani in urmă. Or, nici un scop nu mi se pare destul de relevant pentru a incerca "legalizare",
Nici chiar o eventuală vânzare, nu necesita, de fapt, asta.

5 ianuarie 2019