Modificare proprietar locuinta

10 mai 2018 25

Salut! In satul meu de bastina, intr-un anumit moment, nu stiu din care cauza, proprietatile detinute de tatal meu, au fost scrise pe alte persoane (cu acelasi nume si prenume ca si tatal meu). Acum, eu vreau sa trec casa parinteasca pe numele meu, dar persoana pe care este scrisa "oficial" casa refuza sa se prezinte la primarie ca sa declare ca acest teren nu-i apartine. Intrebarea: este posibil fara judecata cumva de modificat proprietarul imobilului si a terenului pe care se afla acesta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Maria
Aceste corectări pot avea loc doar cu acordul și prezența persoanei date.
In cazul în care persoana refuză unica soluție este adresarea unei cereri prealabile autorității publice locale care a eliberat actele cu solicitarea de a revoca, după caz, modifica acest act, iar dacă nu îl revocă/modifică urmează să... mai detaliat vă adresați în instanța de judecată competentă.
ATENȚIE, pentru cazurile date sunt prevazute termene de prescripție restrânse, iar omiterea lor va fi în detrimentul Dvs.

10 mai 2018