Modificarea contractului de arenda proprietate publica

9 ianuarie 2018 151

Primaria prin licitatie publica da in arenda teren agricol pe care sunt amplasate constructii. Constructiile (4 la numar) au fost cote parti care le-a procurat un agent economic SRL, care ulterior a incheiat contract de arenda pe un termen de 25 ani, incepind cu anul 2006. In 2015 agentul economic SRL vinde 3 constructii unei persoane fizice fara acordul primariei. In 2016 informeaza primaria cu referire la proprietarul constructiilor si cere sa fie revizuit contractul prin micsorarea platii de arenda. Intrebarea este: poate primaria sa modifice punctul in contractul de arenda cu privire la suprafata - din 5 ha la SRL ramine 1 ha - si sa intocmeaca un contract de arenda pe restul suprafetei de teren (4 ha) cu persoana fizica, fara rezilierea contractului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Este greu de spus. Terenul agricol nu este teren aferent constructiei si a fost transmis prin licitatie SRL-ului. Daca SRL-ul refuza sa continue arenda terenurilor luate prin licitatie de la primarie, atunci agentul economic trebuie sa rezilieze cu Primaria contractul in partea ce tine de cele 4 hectare. Primaria trebuie... mai detaliat sa anunte o licitatie noua pentru terenurile restituite de SRL. Aici exista un element de risc, deoarece persoana fizica a cumparat 3 constructii fara a avea claritate cu privire la drepturile asupra terenului pe care ele sunt amplasate.

19 ianuarie 2018