Modificarea contractului individual de muncă

17 noiembrie 2022 34

Bună ziua.O persoană muncea în anul 2021 în temeiul unui CIM pe durată nedeterminată, iar în anul 2022 urma să ajungă la vârsta pensionării. Persoana în cauză în anul 2021 a făcut cu angajatorul un acord de modificare a CIM și în temeiul art. 68 și art. 49 din Codul Muncii a fost efectuat transferul dintr-o funcție în altă funcție, dar deja pe o durată determinată de 5 ani.
Prin urmare, în prezent acea persoană este de facto pensionar, dar conform modificărilor contractuale menționate, are dreptul să lucreze până în anul 2026. Este corect așa ceva? Doar se știe că încheierea CIM cu persoanele pensionare pe o durată nedeterminată nu se poate face pe o durată mai mare de 2 ani. Cu toate acestea, persoana menționată și-a asigurat funcția pe o durată determinată tocmai până în anul 2026. Există vreo cale pentru angajator să declare nul CIM cu persoana în cauză?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Eduard.
Ar exista o asemenea cale dar trebuie de concretizat careva detalii din speță, trimiteți un mesaj pe adresa de email sau pe viber.
Vă voi ajuta cu drag.

18 noiembrie 2022