Modificarea cuantumului pensiei alimentare

3 martie 2024 3

Buna ziua! Instanta de judecata poate modifica cuantumul pensiei de intretinere a copilului minor la cererea mamei copilului, daca tatal copilului nu a fost instiintat despre faptul ca este dat in judecata si nu a primit nicio citatie de la instanta?

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
În cazul în care a fost dispusă citarea publică, instanța poate examina cauza.

4 martie 2024
  • Jurisconsult

Buna Ruslan, posibel te ai învedere pe tine. Ești în drept să verifici în instanță cum s-a desfășurat cauza, adică modul de citare. Eu îți aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În... mai detaliat cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

4 martie 2024