Modificarea cuantumului pensiei alimentare

8 septembrie 2023 4

Bună ziua. Vreau să cer în instanță modificarea cuantumului pensiei alimentare. Am nevoie de ajutor pentru formularea cererii. Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Lidia, Codul Familiei permite așa ceva puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a... mai detaliat schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

9 septembrie 2023