Modificarea perioadei de achitare a pensiei alimentare

31 ianuarie 2019 74

Buna ziua. Instanta de judecata, conform primei mele cereri, a decis ca tatal copiiilor sa achite pensia alimentara din data depunerii cererii in judecata. Doresc sa modific aceasta data din ziua obtinerii divortului. Este posibil? Va rog, un sfat cum sa procedez. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Vedeți în acest sens Codul Familiei
Articolul 98. Termenul de pornire a acţiunii privind încasarea pensiei de întreţinere
(1) Persoana care are dreptul la întreţinere poate porni o acţiune privind... mai detaliat încasarea pensiei de întreţinere, indiferent de termenul care a trecut de la momentul apariţiei dreptului respectiv.
(2) Pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.
(3) Pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar debitorul întreţinerii s-a eschivat de la plata pensiei.

Astfel, perioada poate fi modificată, cu condiția probării corespunzătoare a pretențiilor.

31 ianuarie 2019