Modificarea pretentiilor într-o actiune judiciară

27 octombrie 2020 39

Buna ziua. În cazul în care vreau să modific pretentiile incluse într-o actiune examinată de instanță, cum o pot face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Prin cerere scrisă față de instanța de judecată.
În faza de pregătire a cauzei pentru dezbateri judiciare, reclamantul este în drept să modifice temeiul sau obiectul acțiunii. Exercitarea acestui drept după începutul dezbaterilor judiciare constituie o acțiune nouă, care poate fi depusă în instanță în ordine generală. În asemenea cazuri, continuă... mai detaliat examinarea cererii depuse anterior ori se dispune încetarea procesului, dacă reclamantul renunță la acțiunea inițială. Instanța restituie părţii, printr-o încheiere protocolară, cererea de modificare a temeiului sau obiectului acțiunii, precum şi actele anexate.
Nu se consideră modificare a acţiunii dacă reclamantul completează temeiul acțiunii, mărește sau micșorează cuantumul pretențiilor, completează acțiunea cu pretenții accesorii sau solicită compensarea valorii obiectului pierdut sau pierit.

8 noiembrie 2020