Modificarile blocului de locuit

8 decembrie 2019 34

Salut. La darea in exploatare a blocului locativ, o aripa de proprietari au facut o intelegere in ce fel va fi instalat balconul, modelul, culoarea este ca a casei si a.s.m.d. Acuma a doua aripa a blocului locativ se revolta din motiv ca nu au fost intrebati si ei despre aceste modificari. Acuma din motiv de neintelegere cer demolarea balcoanelor care au fost construite doar pe o aripa a blocului locativ din motiv ca strica fatada casei. Tin sa mentionez ca Acest balcon este facut in culoarea exterioara a blocului locativ, si nicidecum nu strica aspectul estetic sau siguranta blocului locativ. Ce se poate de intreprins in asa gen de situatie? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Într-adevăr astfel de construcții necesită acordul majorității proprietarilor și anume a Adunării Generale a ACC-ului care gestionează blocul...

Mai mult ca atît urma obținerea autorizației de construcție de la pretură, a certificatului de urbanism ș.a...

Nimeni nu-i poate obliga la semnarea acestora decât doar prin înaintarea unei acțiunea în judecată și... mai detaliat un act de constatarea a inspecției în construcție care să confirme acest fapt prin care instanța ulterior decide.

9 decembrie 2019