Modul de executare a unei hotărâri judecătorești

23 martie 2017 112

Instanța de contengios administrativ a hotărât repunerea imediată din data emiterii hotărârii a unui angajat în funcția deținută anterior, asta în urma unui litigiu de contestare a unui ordin de sancționare, soldat cu retrogradare din funcție. Spuneți-mi vă rog care este modalitatea sau care sunt pașii de executare de către angajator a acestei hotărâri? Vă mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Imediat după pronunţarea hotărîrii instanţei de judecată privind restabilirea salariatului în funcţia deţinută , angajatorul este obligat să emită un ordin de anulare a sancţiunii, de anulare a retrogradării şi de restabilire în funcţia anterioară ocupată, pe care îl aduce la cunoştinţa salariatului, sub semnătură, în termen de... mai detaliat 3 zile lucrătoare de la data emiterii.

În conformitate cu art.32 din legea contenciosului administrativ hotărîrea se execută în termenul stabilit în dispozitivul ei, iar în cazul în care termenul nu este stipulat - în cel mult 30 de zile de la data la care hotărîrea devine irevocabilă.

În cazul neexecutării în termen a hotărîrii, conducătorul autorităţii publice în a cărei sarcină a fost pusă executarea acesteia poate fi tras la răspundere în conformitate cu prevederile legislaţiei în vigoare.

24 martie 2017