Modul de folosinta a unui imobil comun

23 mai 2019 56

Salut! Poate ma puteti ajuta cu un raspuns sau link privind experienta de stabilire de catre instantele moldovenești a modului de folosire a bunului imobil cu proprietate pe cote parti (cu scop de exploatare comercial). Am incercat sa inteleg practic la ce domenii se poate extinde modul de folosinta a unui imobil comun si nu am gasit exemple de hotarari ale instantelor de acest gen.
Spre exemplu ma intereseaza daca poate fi stabilit in avans metoda de intretinere a imobilului, daca unii proprietarii pe cote parti sunt de rea-credinta si incearca in scop de santaj sa creasca cheltuielile de reparatie si apoi sa le obtina prin instanta de la un singur co-proprietar?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Codul civil reglementează la Articolul 350. Actele de conservare a bunului proprietate comună pe cote-părţi
Fiecare coproprietar poate să efectueze acte de conservare a bunurilor proprietate comună pe cote-părţi fără acordul celorlalţi coproprietari şi să le pretindă compensarea cheltuielilor proporţional cotei lor părţi.

Totuși aceste lucrări de reparație urmează... mai detaliat a fi justificate în sensul dacă au fost nevoie de aceste adică urmează să existe un pericol asupra bunului în cazul în care acesta nu este reparat pe starea acestuia este deplorabilă.

23 mai 2019

Mersi mult Andrei, dar totusi ce reglamenteaza modul de folosire a unui imobil proprietate comuna? Care e domeniul lui de aplicabilitate?

23 mai 2019