Modul de instrainare a partii din capitalul social al SRL la cererea unuia din asociat

16 decembrie 2023 3

Buna ziua. Unul din asociatii SRL (care detine 50% din capitalul social) s-a stabilit permament peste hotare, iar buletinul lui de identitate al cetateanului RM este expirat. Revenirea in RM momentan este imposibila. Pentru a nu afecta activitatea SRL, asociatul mentionat este de acord sa transmita cu titlu gratuit cota sa parte celuilalt asociat, care ii este frate si detine restul de 50 % din capitalul social. Cum se poate face aceasta tranzactie, avand in vedere ca primul asociat se afla peste hotare si nu poate veni in Republica Moldova? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Vasile, fratele Dvs poate să se prezinte personal la sediul ambasadei sau consulatului Republicii Moldova fie cu buletin de identitate sau paşaport pentru călătorii în străinătate și poate să perfeceze o procură pe numele Dvs ca să efectuați acțiunile necesare la ASP.
Accentuez - procura se face în baza pașaportului,... mai detaliat nu este neapărat să ai buletinul.

17 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Vasile, buna ziua!

După cum a menționat colegul mai sus, este necesar ca asociatul care se află peste hotare să elibereze o procură.

În aceasta procura este necesar sa fie indicat expres “dreptul de contrapartidă” și “dreptul de a încheia contract de donație sau vânzare-cumpărare” în dependență de ce se inteleg aceste... mai detaliat persoane.

Procura poate fi eliberată și la un notar local în tara în care asociatul plecat locuiește, iar ulterior sa apostileze, dupa caz supralegalizeze procura respectivă.

Opțiunea cea mai simplă si rapida ar fi elibe Procurii la Consultatul Republicii Moldova.

Cu respect,
Igor Brinister

18 decembrie 2023