Могу ли выехать из страны, если суд вынес решение вернуть долг?

8 octombrie 2018 145

Был суд по поводу взыскания долга, решение - вернуть долг в 17.000 лей. У меня вопрос такой: могу ли я сделать биометрический паспорт и покинуть страну, или нет?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cînd a fost pronunțată hotărârea?
Dacă la moment nu a fost dispusă executarea hotărârii prin intermediul executorului, iar alte interdicții nu aveți, atunci puteți perfecta pașaportul și părăsi țara.

Luați în calcul că datoria nu va fi uitată. La reîntoarcere în țară puteți avea surprize majore precum sechestre și alte interdicții.

8 octombrie 2018