Могу ли я ездить по Молдове на машине с приднестровскими номерами?

29 decembrie 2020 174

Я житель Молдовы. Какие документы мне нужны для управления автомобилем с приднестровской регистрацией по Молдове? Техпаспорт оформлен не на меня, в страховку я вписан. Годится ли гендоверенность оформленная в ПМР?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Привет Василе, да вы сможете передвигаться по Молдове с преднестровскими номерами, никакие документы не нужны

30 decembrie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Sunt interdicții exprese, este obligatoriu acte de identitate eliberat in stinga Nistrului

Se aplica amenda confirm codului contravențional

Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru

Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unitățile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului... mai detaliat sau municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru de către o persoană care are domiciliul în altă localitate decît localitățile din stînga Nistrului, municipiul Bender ori localitățile Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni

se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare, aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice care desfăşoară activitate de întreprinzător în Republica Moldova, cu sau fără privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an.

3 ianuarie 2021