Moldova recunoaste procura perfectata cu semnatura electronica calificata (SEC) eliberata in Rusia?

11 iulie 2024 0

Buna ziua. Am deschis dosarul de mostenire, in care sunt 3 copii-mostenitori. Doi din ei sunt pe loc, iar al treilea este in Crimea. Avem nevoie de o procura din partea celui din Crimea. Moldova nu recunoaste actele eliberate de notarii din Crimea, iar persoana respectiva nu are posibilitatea, in legatura cu situatia militara riscanta, sa plece in Rusia. Intrebarea mea este urmatoarea: In cazul in care persoana respectiva obtine aceasta procura in Rusia prin intermediul semnaturii electronice calificate (SEC), va fi aceasta procura recunoscuta in Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Svetlana, tot depinde de contractele încheiate între Moldova și Rusiam care au fost semnate cândva înre acestea țări și dacă notarul o să vă accepte așa ceva, e o chestie problematică.

13 iulie 2024