Moldtelecom a instalat un stalp in gradina mea fara acordul meu

30 iulie 2018 54

Buna ziua. In timpul lipsei mele din tara, lucratorii de la Moldtelecom au intrat in curtea mea fara consimtamantul meu si au tras linia telefonica peste terenul meu, instaland si un stilp in gradina. Din cauza acestor lucrari, s-au produs pagube materiale bunului personal, si anume au stricat o parte din oalele de pe acoperis.Cand i-am contactat pe cei de la Moldtelecom, ei au refuzat sa scoata stalpul si linia telefonica de pe terenul meu privat. Rog sa ma ajutati.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Adresațivă inițial printr-o cerere către aceștia în formă scrisă în care veți indica cele întâmplate și veți solicita plata despăgubirilor în caz contrar vă adresați cu o cerere de chemare în judecată unde veți anexa și răspunsul acestora și adresarea dvs către aceștia.

La fel puteți scri și o plângere... mai detaliat către organele de poliție pentru constatarea faptelor date.

31 iulie 2018
  • Jurisconsult

D-na Veronica, nu este rost să vă adresaţi la poliţie, ei nu se ocupă cu aşa ceva. DVS trebue să vă adresaţi le experţi în construcţie, ei se găsesc în sct. Botanica, nu departe de pretura Botanica ( strada n-o ţin minte ), ei o să aprecieze prejudiciul cauzat, o... mai detaliat să plătiţi pentru serviciile lor( bonul să-l păstraţi ), fiindcă toate cheltuelile suportate vor fi restituite de Moldtelcom.

31 iulie 2018