Montare gard - trebuie sau nu proiect?

26 mai 2018 11

Buna ziua! Vreau sa-mi montez gard care sa desparta terenul de drum, si care poate fi demontat oricand. Spuneti va rog daca trebuie sa-mi fac proiect si sa-l inregistrez la primarie sau nu? In care cazuri totusi trebuie sa fie proiect si in care nu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Sergiu,
Ar fi cazul să vă adresați celor de la Direcţia generală arhitectură, urbanism şi relaţii funciare a Primăriei precum și la Pretura de sector să clarificați aceste aspecte.
Cel mai bine este să depuneți o cerere în care descrieți ce tip de gard în detalii și întrebați dacă este... mai detaliat sau nu necesară certificatul de urbanism și autorizația sau nu reieșind din aspectele invocate.

https://www.chisinau.md/index.php?l=ro

27 mai 2018
  • Jurisconsult

Dacă DVS încercaţi să motaţi un gard capital din coteleţi e necesar de un proecr, ca să evitaţi um mic conflict cu vecinul, dacă vreaţi un gard din sîrmă nu. În rest cum v-a îndrumat d-l Igor.

27 mai 2018