Moștenire

19 iunie 2019 82

Buna ziua. După decesul tatălui, fratele vitreg zice că tata i-a lăsat lui moștenire casa, însă îmi zice sa vin sa semnez însă pe actul care trebuie sa semnez scrie că: nu pretind la moștenire sau la cote așa ceva, așa că nu înțeleg: pot pretinde și eu la moștenire sau nu? Va cer ajutorul Dvs.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Oncea, din cite observ fratele dvs., incearca sa va duca in eroare, nu va recomand sa semnati actul, odata ce nu exista un testament unde sa fie stipulat ca tatal dvs a lasat intreaga mostenire fratelui dvs., cu siguranta puteti pretinde la mostenire.
Mergeti la notar si acceptati mostenirea.

19 iunie 2019