Mostenire

26 iulie 2021 83

Buna ziua! Mama mea îngrijește de bunicul (tatăl ei) de peste 10 ani. Bunicul nu vrea sa ii treacă casa de teama ca va fi abandonat în azil și pentru el casa rămâne o garanție ca mama va avea grija de el pana în ultima clipa. Problema este ca mama mai are un frate care are pretenții la casa, deși nu a avut grija de bunicul niciodată de cand acesta s-a imbolnavit. Ce este de făcut în acest caz, având în vedere ca bunicul refuza sa semneze vreun act de moștenire sau un testament? Ce drepturi poate avea mama și ce poate obține fratele ei în condițiile în care nu-l interesează măcar dacă bătrânul mai trăiește sau nu? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Elena, v-a fi o,kei dacă DVS o să-l covingeți pe bunic să facă contyract de întreținere pe viață. în așa caz bunicul o să aibă garanție, că nu v-a fi scos din casă. DVS trebue să discutați cu el, să-i explicați, care sunt consecințele, dat și notarul o... mai detaliat să-i explice ce și cum.

27 iulie 2021