Mostenire

28 octombrie 2019 100

Ambii părinți ai soțului au decedat ambii, soacra pe 18.01.2019 și socrul pe 16.07.2019. Pe ambii i-am îngropat noi, de casa avem grija tot noi. Menționez ca soțul mai are o soră. De ce acte este nevoie ca să trecem casa pe noi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Dat fiind faptul că, defuncții au decedat la dăți la care Codul civil al RM reglementa diferit moștenirea, are a se face distinție între următoarele 2 situații:
1. decesul soacrei intervenit la 18.01.2019, în acest caz fiind aplicabile prevederile Codului civil în redacția inițială; și
2. decesul socrului intervenit la 16.07.2019, în... mai detaliat acest caz incidente prevederile Codului civil în redacția Legii 133/2019.
Din cele expuse de către Dvs. înțeleg că soțul care, este unul din cei doi moștenitori nu a întreprins acțiunile necesare în termen de 6 luni după decesul mamei sale și nici nu a renunțat la moștenire după decesul tatălui său.
În atare circumstanțe, în vederea moștenirii mamei sale, soțul trebuie să se adreseze în instanța de judecată, după caz, cu o cerere de constatare a accptării succesiunii prin instrarea în posesia de fapt a bunurilor masei succesorale și constatării locului deschiderii succesiunii, fie dacă, nu a administrat bunurile masei succesorale, nu le-a folosit, achitat taxele și impozitele respective, facturile pentru serviciile comunale locatve să solicite prelungirea termenului de acceptare a succesiuni cu 3 luni.
Cât privește moștenirea tatălui său, decedat la 16.07.2019, adică la data când deja se aplica noile prevederi ale Codului civil, soțul trebuie să se adreseze direct la notar, împreună cu sora sa. În acest caz notarul că va comunica lista actelor necesare să i se prezinte.

28 octombrie 2019