Mostenire

6 februarie 2018 74

Buna ziua! Mama a decedat acum 6 ani, suntem 4 copii din casatorii diferite. Ultimul sot si tatal celor 2 copii mai mici este cetatean al Ucrainei. Eu am 37 ani. Intrebarea mea este daca am vreun drept la mostenire si daca da, in ce instante da ma adresez? Mama avea in proprietate 2 case. Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună D-le Alexandru,
Urmare a decesului mamei dvs sunt 5 moștenitori - 4 copii și soțul cu care era în căsătorie mama la momentul decesului.
Trebuie sa va adresați în instanța de judecată pentru a solicita, după caz, prelungirea termenului de acceptare a succesiunii sau constatarea acceptării succesiunii prin întrarea în posesia... mai detaliat de facto a bunurile.
În cazul în care există un litigiu între moștenitori cu privire la cota parte din averea succesorala acțiunea urmează a fi examinata în ordinea procedurii generale cu atragerea tuturor succesorilor.

6 februarie 2018