Moștenire

4 februarie 2023 71

Bună ziua. Soțul meu a decedat recent, iar casa în care am locuit i-a rămas soțului moștenire de la tatăl lui, care a decedat câțiva ani în urmă. Soțul nu a perfectat actele pe casă pe numele său și, respectiv, în toate actele figurează ca proprietar regretatul meu socru. Soțul are o soră și un frate, care nu au pretenții asupra casei. Care e procedura și ce trebuie să fac pentru a obține drept de proprietate asupra casei prin moștenire de la soț? Mulțumesc frumos.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă socrul dumneavoastră a decedat pină la 01.03.2019 şi nu a lăsat testament, atunci prin judecată trebuie de constatat că soţul dumneavoastră a acceptat succesiunea prin intrarea in posesie.
După acesta, dacă soţul avea copii, dumneavoastră o să moşteniţi 1/4 din casă, restul vor moşteni copiii.
Dacă soţul copii şi... mai detaliat nepoţi nu are, dumneavoastră veţi moşteni 1/2 din casă, restul vor moşteni fratele si sora soţului dumneavoastră.
Ulterior dacă aceştea vor dori, vă vor dona cotele lor părţi dumneavoastră.
Dacă socrul a decedat după 01.03.2019 şi nu a lăsat testament, atunci casa şi restul bunurilor acestuia vor fi moştenite de copiii lui în cote egale, iar dumneavoastră acum veţi putea moşteni doar 1/4 din partea ce iar fi revenit soţului (în cazul că acesta are copii) sau 1/2 dacă copii nu are.

4 februarie 2023