Moștenire

20 iunie 2022 73

Bună ziua! Recent a decedat tatăl meu. Sunt unicul copil, tata cu mama nu au fost căsătoriți oficial. Testament nu există. În casa în care a locuit tata locuiește și bunica (mama tatălui). Mai există și tata tatălui (bunicul meu), care este oficial divorțat de bunica. Întrebarea: cine, cum și în ce cote părți intră în posesia masei succesorale, adică a casei? Care este procedura? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua! Este necesar sa va adresati la notar dupa ultimul domiciliu a decedatului si sa deschideti dosar de mostenire. La notar se va rezolva toate intrebarile, in caz ca apar neclaritati, puteti contacta la numarul de telefon 069049267

21 iunie 2022