Mostenire.

1 mai 2022 188

Buna ziua. Dupa decesul sotului au trecut 2 luni. Copii nu au fost la inmormantare pentru ca locuiesc peste hotare, dar vin in curand. Ce acte trebuie sa facem ca sa primesc doar eu mostenirea lasata de sot, deoarece copiii nu se vor intoarce in Moldova? Copiii trebuie sa accepte mostenirea si ukterior sa o doneze mamei, sau exista vreo procedura mai putin complicata? Voi putea eu, dupa plecarea lor, sa finalizez procedura de transcriere a casei pe numele meu? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

......copiii pot renunța la moștenire, numai că, dacă ei au copii, atunci trece moștenirea la copiii lor dar nu la dvs. (în acest caz nu are sens renunțarea).....conform legislației actuale, toți moștenitoii legali acceptă moștenirea fără depunerea unei cereri în acest sens, cu excepția cazului când renunță la moștenire............în caz... mai detaliat că copiii dvs. au copii, atunci cel mai simplu o procură de la copiii dvs. cu toate împuternicirile, astfel, ca, în baza acestei procuri, la notar să faceți orice act/tranzacție pentru înregistrarea întregului bun pe numele Dvs., inclusiv după eliberarea certificatului de moștenitor unde vor fi incluși și ei ca moștenitori.........copiii dvs. care nu au copii, pot renunța la moștenire la notar sau să vă dea o procură......vorbiți cu notarul ce este mai ieftin (probabil renunțarea la moștenire a copiilor dvs. care nu au copii este mai ieftin decât să vă dea o procură și în baza ei să autentificați mai multe acte de înstrăinare a cotei-părți a lui din bunul moștenit.......)..........ș.a....în cazul renunțării la moștenire sunt mai multe prevederi legale cui revine cota-parte din moștenire la care s-a renunțat......vezi Codul Civil la articolele despre renunțarea la moștenire și la cota-parte ce revine soțului supraviețuitor..........deoarece este competența notarilor, anume ei trebuie să vă explice care este cea mai ieftină variantă, deoarece scopul dvs. este cea mai ieftină variantă, evident, în caz de lipsă de litigiu și pretenții din partea copiilor.....

2 mai 2022