Moștenire

24 decembrie 2018 39

Spuneți-mi, vă rog, dacă fratele tatălui are dreptul la moștenire în cazul decesului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Acesta este moștenitor de clasa a II, deci inițial primii care vor veni la moștenirea legală sunt copiii defunctului, soția acestuia și ascendenții privilegiați (părinții, înfietorii) celui ce a lăsat moștenirea;

Deci în cazul în care nu există moștenitori de clasa I ori refuza sa accepte moștenirea, apare dreptul la... mai detaliat succesiune fratelui care face parte din clasa a II.

24 decembrie 2018