Mostenire

27 ianuarie 2020 184

Buna. Am avut o matusa care locuia in Israel, dar acum 2 luni a decedat din cauza unei boli. Ea a fost casatorita cu un cetatean israelean. Ea are avere in tara, si anume 2 apartamente, care au fost cumparate de ea pana la casatoria cu sotul din Israel. Nu a facut nici un act de mostenire sau de donatie, pentru ca nu a reust, a decedat prin surprindere. Eu sunt unica nepoata a ei. Sotul matusii a facut la notar in Israel o procura ca el imputerniceste o persoana care este straina (nu este ruda cu noi) sa se ocupe de mostenire, donatie, vanzare etc., adica sa hotarasca soarta bunurilor matusii mele. Intrebarea este: are dreptul sotul sa faca asa declaratie, din moment ce el nu este declarat mostenitor? Are valoare astfel de procura? Cum poate fi anulata astfel de procura sau ce trebuie sa fac eu? Mersi mult!

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs adresați-vă la notarul din raza domiciliului defunctei sau unde se afla bunurile și deschideți procedura succesorală totodată acceptați moștenirea dacă nu există alți moștenitori ai mătușei.

Procura repsectiva probabil a fost instituită pentru soarta bunurilor de acolo care îi aparțin mătușei deoarece odată deschisă procedura succesorală se verifică existența... mai detaliat succesorilor legali care sunt invitați la moștenire astfel dvs fiind în drept.

28 ianuarie 2020
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua, procura este întocmită pentru ca acea persoană să reprezinte interesele soțului. Este perfect legală.

Însă, dvs. ar trebui sa depuneți toată diligența necesară, să deschideți procedura succesorală la noi în Republica Moldova la locul aflării bunurilor (apartamentelor), să faceti rost de certificatul de deces și să depuneți o... mai detaliat cerere de acceptare a succesiunii.

Pentru o consultație mai detaliată, mă puteți contacta.

28 ianuarie 2020
  • Jurisconsult

In cazul mostenirii copii, parintii si sotul sunt cei care in prim plan au dreptul de a mosteni bunurile persoanei decedate. Daca nu are copii, parinti care sunt in viata atunci sotul este cel care primul poate pretinde la mostenire. El are dreptul sa faca procura ca sa ii fie... mai detaliat reprezentate interesele.
Care sunt clasele de moştenitori?

Moștenitorii legali se împart în trei clase. Din clasa întâi fac parte: § descendenţii (fiii și fiicele celui ce a lăsat moștenirea, la fel și cei născuţi vii după decesul lui, precum și cei adoptaţi); § soţul supravieţuitor şi § ascendenţii privilegiaţi (părinţii, adoptatorii) celui ce a lăsat moștenirea. Moștenitori de clasa a doua sunt: § colateralii privilegiaţi (fraţii și surorile) și § ascendenţii ordinari (bunicii, atât din partea tatălui, cât și din partea mamei) ai celui ce a lăsat moștenirea. Ei sunt chemaţi la moștenire dacă nu sunt moștenitori de clasa întâi sau dacă aceștia nu au acceptat moștenirea, sau au fost decăzuţi din dreptul de a moșteni prin dispoziţie testamentară, sau dacă au fost recunoscuţi succesori nedemni printr-o hotărâre judecătorească. Din clasa a treia de moștenitori fac parte: § colateralii ordinari, adică unchii și mătușile celui ce a lăsat moștenirea.

28 ianuarie 2020