Mostenire

28 iulie 2020 81

Buna ziua. Am o intrebare. Tatal a decedat recent. Suntem 2 copii din casatoria recenta. Mama este in viata este vie. Tata mai are un fiu (nu a locuit cu noi, este din alta casatorie), care a fost inscris ca prorpietar al casei in care am locuit, ca peste cativa ani fiul sa-i doneze casa tatalui meu. Care va fi partajarea casei ca mostenire, daca casa este donatie tatalui meu de la fiul sau? Va multumesc mult! Victoria.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

La momentul decesului casa aparținea cu drept de proprietatea defunctului, prin urmare toți moștenitorii legali de clasă 1 pot pretinde cota parte din casă.

28 iulie 2020