Mostenire

31 august 2023 5

Buna ziua. Tata a decedat recent, am ramas doua surori si mama. Vreau sa cunosc ce parte din mostenire imi revine, conform legii. Multumesc!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Mamei dvs. revine 2/8, iar fiecărui copil câte 3/8 din masa succesorală.

1 septembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Condolianţele mele.
1/4 (25%) soţului supravieţuitor (mamei).
3/4 (75%) se împarte între copiii defunctului, adică câte 1,5/4 (37,5%) pentru fiecare.

Articolul 2185. Drepturile succesorale ale soțului supraviețuitor

(1) Soțul supraviețuitor este moștenitor legal și, în concurs cu clasa întîi de moștenitori, are dreptul la 1/4 din masa succesorală, indiferent de numărul descendenților.

Articolul 2178.... mai detaliat Clasa întîi de moștenitori legali

(1) Fac parte din clasa întîi de moștenitori legali descendenții defunctului.

(2) Descendentul care este în viață la momentul deschiderii moștenirii îi exclude de la moștenire pe ceilalți descendenți care se află în relații de rudenie cu defunctul prin intermediul celui dintîi.

(3) Locul descendentului decedat la momentul deschiderii moștenirii îl ocupă descendenții acestuia (reprezentarea succesorală).

(4) Copiii defunctului moștenesc în cote succesorale egale.

1 septembrie 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Liuba.
la speța dvs veți avea un răspuns exact și concret numai după ce ve-ți depune la notar (după competența teritorială/adresă) a cererii de deschiderea moștenirii legale. Noptarul va avea sarcina de a stabili masa (bunurile) succesorală și toți moștenitorii legali de gradul I. Numai după această procedură/etapă efectuată de... mai detaliat către Notar ve-ți cunoaște exact cotele fiecărui moștenitor legal.
succese

1 septembrie 2023