Moștenire de către fosta soție (divorțată de 20 de ani)

13 februarie 2021 30

Bună ziua. Tatăl meu a decedat în vara lui 2020. Sunt unica fiică, dar tata a fost căsătorit de 2 ori. Până la cea de-a doua căsătorie și-a cumpărat casă singur. În timp cât era căsătorit, a obținut o cotă de pământ. În 2000 a divorțat oficial. Fosta lui soție, de care e divorțat de 20 de ani, are dreptul să moștenească casa sau cota de pământ menționată? Cu ea nu a avut copii.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Oxana, după celea menționate de DVS, fosta soție are dreptul la o pate din averea tatălui, deoarece termenul de prescripție pe avera dobîndită din vălmăție nu este.

14 februarie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. A doua soţie poate să pretindă la cotă-parte doar din teren deoarece acesta a fost dobîndit în timpul căsătoriei cu ea. Restul bunurilor care au fost obţinute pînă la încheierea căsătoriei sunt proprietate personală a lui.

15 februarie 2021