Moștenire

17 septembrie 2018 74

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog, poate tatăl să-mi lase moștenire casa în care locuiește, dacă mama a decedat acum un an, dar mai am o sora si ea se afla peste hotare? De ce acte e nevoie? Și dacă se poate?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
sigur că poate să vă lase drept moștenire partea din casă și din averea ce îi aparține, exclusiv lui.
pentru ca tatăl să vă lase întreg imobilul, urmează a clarifica următoarele:
după moartea mamei cine a moștenit partea ce îii aparținea acesteia? și dacă sa deschis dosar succesoral în termen de... mai detaliat 6 luni din data decesului, alt fel urmează să vă restabiliți în termen prin instanța de judecată.
astfel, puteau moșteni următorii:
1. d-stră
2. tatăl d-stră
3. sora d-stră
în cazul în care d-stră și sora ați renunțat la cota ce vă revinea, în contul tatălui, atunci, teoretic el este unicul proprietar al întregului imobil, acest lucru urmează a fi înregistrat la cadastru. În acest caz, tatăl în timpul vieții poate: să vă doneze, vîndă sau întocmiți un contract de întreține pe viață, astfel după decesul lui, casa o să vă revină integral. totodată e posibil să fie întocmit un testamen.
Dacă nu se întocmenște testament, sora va pretinde la jumătate din imobil după decesul tatălui.

cine mai este proprietat al casei despre care se menționează?

17 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Elena,
Cineva dintre Dvs, soră sau tată a fost la notar să deschidă procedura de succesiune după decesele mamei Dvs?
Trebuie să știti că toți trei sunteți moștenitori legali și vă revine 1/3 din toată averea lăsată de către mama.
Tatăl Dvs va poate testa(lasă testament) dvs., doar ceea ce ii aparține... mai detaliat acestuia la moment sau toate bunurile ce le va avea când va deceda.
Ar fi de dorit saearga la notar cu buletinul de identitate și atât.

17 septembrie 2018