Mostenire

14 ianuarie 2018 41

Buna ziua. Recent am castigat procesul unui apartament (casa bunicii mele, unde am copilarit si am crescut). De asemenea bunica avea bani in banca si as vrea sa stiu daca i-as putea scoate cu sentinta sau cu ce act as putea sa scot banii respectivi. Va multumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În cazul în care ați avut un litigiu cu alți moștenitori, trebuie sa va adresați la notarul care a deschis dosarul de succesiune.
Notarul este cel care va eliberează certificatul de moștenitor și va stabili cotele părți având în vedere hotărârea judecătorească.
Astfel trebuie să comunicați notarului că defuncta/bunica avea și cont... mai detaliat în bancă.
Cu certificatul de moștenitor și certificatul de moștenitor va prezentați la bancă. După caz, banca poate să vă solicite prezentarea actelor care confirmă legatura de rudenie sau o copie veridică a testamentului (reieșind din faptul dacă sunteți moștenitor legal sau testamentar)

15 ianuarie 2018