Mostenire

9 ianuarie 2022 91

Buna ziua. Parintii mei au divortat mai demult, iar eu sunt singuul lor copil. Peste cativa ani, tata s-a casatorit cu alta femeie, dar recent a decedat. A doua sotie a tatalui meu vrea sa vanda mostenirea tatalui (casa, masina etc.) Ea poate face asta fara semnatura mea sau nu? Sau pot eu sa fac ceva fara semnatura ei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sunteți moștenitor in calitate de copil, din tot ce a aparținut tatălui va revine o cotă, indiferent de faptul cind și cum a obținut bunurile, nu ascultați pe nimeni care spune viceversa, totul este strîmt legat inclusiv de dumneavoastră.

10 ianuarie 2022