Moștenire

27 septembrie 2023 3

Bună ziua. Tatăl meu a decedat recent. Acesta avea într-un cămin o cameră privatizată, împreună cu a doua soție, care la fel a decedat. Eu sunt unicul copil al lui și respectiv sunt moștenitoare de gradul I. Dacă ambii proprietari sunt decedați, ce fac eu acum? Cum pot sa obțin proprietatea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladislav  Dobrea
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună.
Atunci când persoana decedată nu a lăsat un testament, se aplică regulile moștenirii legale. Aceste reguli nu fac decât să intuiască voința prezumată a celui care a lăsat moștenirea. În acest caz, conform Codului Civil, patrimoniul persoanei decedate se distribuie între membrii familiei: copiilor – în cote egale și soțului... mai detaliat supraviețuitor, în cotă fixă de 1/4. Apelaţi serviciile unui notar pentru a porni procedura.

27 septembrie 2023