Moștenire

22 februarie 2024 6

Salut! În 2021 am renunțat la moștenire. Nepotul a perfectat toate documentele pe numele său. Care sunt șansele dacă mă adresez în judecată pentru a recupera cota mea la care am renunțat cu 3 ani în urmă?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Dumitru, n-ai să dai câtig de cauză, eu îți spun ce este stipulat în Codul civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este... mai detaliat de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege. Mai ales, v-ați refuzat la notar de motenire.

23 februarie 2024