Mostenire

1 decembrie 2017 97

Buna ziua. Noi suntem 4 frati. Eu sint de la prima casatorie iar cei trei frati de la a doua casatorie. Mie tata nu mi-a putut plati pensia alimentara deoarece nu avea serviciu. Cu citiva ani in urma a plecat peste hotare. Pe ceilalti copii i-a asigurat cu de toate. Nu demult m-a sunat si a spus ca ar vrea sa-mi plateasca macar acum pensia alimentara deoarece se simte vinovat, dar a decedat de curind. Testament nu a lasat si cunosc ca toate bunurile se impart in mod egal intre copii si sotia ramasa in viata. As vrea sa stiu, as putea cere o parte mai mare din mostenire din cauza ca nu mi-a platit pensia alimentara? Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Din păcate nu v-eți putea pretinde la o cotă succesorală mai mare dar puteți ajunge la un acord cu ceilalți succesori de gr. I să refuze cota lor de moștenire în favoarea dvs explicândule argumentele scrise de dvs mai sus ...

1 decembrie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Trebuie să înaintaţi pretenţii la pensie alimentară nu ca moştenitor, ci ca creditor (fiică ce are dreptul la întreţinere). Aici sunt însă unele probleme, fiindcă nu aveţi o hotărâre judecătorească care ar stabili o sumă determinată a pensiei. De asemenea, se pune întrebarea dacă mai aveţi dreptul legal... mai detaliat la pensie. Dacă sunteţi majoră probabil că nu mai aveţi dreptul la pensie. Vedeţi Codul familiei.

1 decembrie 2017